Potravní řetězce
Potravní řetězce
Zelené rostliny ke svému životu potřebují zejména sluneční záření, minerální látky, vodu, kyslík a oxid uhličitý. Z těchto složek a za pomocí fotosyntetického barviva CHLOROFYLU vytvářejí organickou hmotu = PRODUCENTI. Stojí na počátku potravních řetězců. Rostlinami - PRODUCENTY se živí konzumenti prvního řádu - býložravci. Těmi se živí konzumenti druhého řádu - masožravci (predátoři). Tento typ potravního řetězce (tj. producenti-konzumenti prvního řádu-konzumenti druhého řádu nazýváme pastevně kořistnický.
Mnoho živočichů a rostlin však uhyne, aniž by během svého života posloužili jako potrava jiným živočichům. K uhynulému živočichovi se brzy dostaví mrchožrouti (liška, jezevec, hrobařík, larvy mouchy...)
Na zbytcích těla se pak živí plísně a drobné bakterie. Organismy, které rozkládají odumřelou organickou hmotu (rostliny i živočichy), se nazývají rozkladači (destruenti). V jejich případě hovoříme o detritovém potravním řetězci (detrit = rozpadající se odumřelá organická hmota). Při rozkladu se organické látky mění na anorganické, které opět využijí rostliny.
jednoduché potravní řetězce:
dále pastevně-kořistnické potravní řetězce, obrázky-učebnice str. 28
......................................................................
PRO ŠIKOVNÉ, VĚDĚL(A) JSI, ŽE: